W tym tekście opisujemy, czym dokładnie jest Transgender Day of Remembrance, a także skąd dokładnie wzięła się tradycja jego obchodzenia. Opowiadamy także o tym, dlaczego wielu osobom kojarzy się z paleniem świec. TW: PRZEMOC, TRANSFOBIA.
Kiedy ma miejsce Transgender Day of Remembrance?
Transgender Day of Remembrance to zwieńczenie Transgender Awareness Week. Ten dzień zawsze wypada 20 listopada. TDoR obchodzone jest cyklicznie od 1999 roku. W tym roku obchodzimy ten dzień po raz 21. Tego dnia do akcji włączają się największe organizacje, nie tylko skupiające się w działaniach na pomocy społeczności LGBT.

Krótka historia TDoR: Transgender Day of Remembrance
Transgender Awareness Week jest mocno powiązany właśnie z TDoR. Gdyby spojrzeć chronologicznie, to pierwszy pojawił się Transgender Day of Remembrence. Stopniowo, zyskując uwagę kolejnych osób, ten wyjątkowy dzień zaczął się rozrastać i obfitować w panele dyskusyjne oraz spotkania poświęcone transfobii. Gdyby nie TDoR, nie byłoby Transgender Awareness Week, co dokładniej opisaliśmy w tekście wszystko co musisz wiedzieć o transgender awareness week.
Początek TDoR związany jest z dramatycznym wydarzeniem: morderstwem 35-letniej Rity, właśnie z powodu transfobii. Niecały tydzień później, w grudniu 1998 roku, lokalna społeczność złożona z bliskich Rity spotkała się, aby uczcić jej pamięć wyjątkowym marszem. Każdy w dłoni trzymał zapaloną świecę, która była symbolem pamięci. Motyw palenia świecy jest obecny do dziś. Rok później spotkano się po raz pierwszy oficjalnie pod nazwą Transgender Day of Remembrance. Było to związane z projektem remebering our dead, który dokumentuje najtragiczniejsze przypadki transfobii.
Stopniowy rozwój projektu znacznie unaocznił problem przemocy wobec osób transpłciowych, która może skończyć się nawet najgorszym. W tegorocznym raporcie uwzględniono najwięcej – bo aż 432 – przypadki śmierci z powodu transfobii na całym świecie. To znacznie więcej niż choćby w ubiegłym okresie, gdzie odnotowano 372 zabójstwa. Jednak to tylko poglądowe dane. Raport nie jest w 100% trafny. Nic w tym dziwnego, bo stara się objąć swoim zasięgiem cały świat. Ponadto dane z przeszłości, gdy internet dopiero raczkował (np. 2005-2006 i 22 zabójstwa), nie są tak dokładne.
TDoR w Polsce. Jak online włączyć się do akcji?
Każdy może włączyć się do akcji przez internet. To właśnie tam odbywa się wspólne upamiętnienie losu osób, które skończyły tragicznie ze względu na problem transfobii na całym świecie. Organizacja Trans-Fuzja utworzyła internetowe wydarzenie, które pozwala na wspólne oddanie się zadumie. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie ze świeczką lub kartką (albo samej świeczki z kartką) i wstawić na wydarzenie stworzone na Facebooku. Organizacja z zamieszczonych zdjęć wykona symboliczny kolaż.
Internetowo można włączyć się w akcję zorganizowaną przez Stonewall UK. Pod tym linkiem można zostawić notatkę z kilkoma słowami od siebie, a także wstawić zdjęcie. Choć internetowe działania nie scalają tak jak wspólne spotkania, w obecnej sytuacji na świecie to i tak dobry sposób na wspólne okazanie wsparcia w tak ważnej sprawie.
