osoby z flagą transgender

Historia pokazała wiele osób trans, które przysłużyły się dla całego społeczeństwa LGBTQ+. Walczyły o prawa osób queer, przedstawiały ich problemy i łamały stereotypy dotyczące płci. Minęło sporo czasu, świat zmienił się nieodwracalnie, zaczęto coraz częściej organizować marsze równości, na których pojawiała się także flaga trans. Mimo to, wciąż zdarzają się ataki na osoby transgender. Społeczeństwa wielu krajów nadal mają braki w edukacji jeśli chodzi o seksualność oraz płeć. Są jednak znane osoby transpłciowe, które otwarcie mówią o sobie i  wykorzystując swoją popularność chętnie edukują swoich widzów.

Znane osoby trans

Poniżej przedstawiamy listę znanych osób trans, które w jakiś sposób przyczyniły się do normalizacji pojawiania się osób transpłciowych w show-biznesie. Wspierają prawa osób LGBTQ+, a przy okazji są doskonałymi muzykami, aktorami i tak dalej…

Caitlyn Jenner

Ta amerykańska celebrytka należy do rodziny Kardashian-Jenner, która podbija świat social mediów. W młodości była sportsmenką i osiągała wysokie wyniki. Zdobyła 1. miejsce w dziesięcioboju lekkoatletycznym na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 r.

O swojej transpłciowości powiedziała po raz pierwszy podczas wywiadu telewizyjnego. Miała wtedy 64 lata i właśnie wtedy rozpoczęła proces tranzycji. Jako osoba publiczna musiała pogodzić się z mediami śledzącymi każdy jej krok w procesie korekty płci. Dało jej to jednak niesamowitą możliwość, by pokazać, że na tranzycję nigdy nie jest za późno.

W 2015 roku jej imię zostało oficjalnie zmienione na Caitlyn Marie Jenner. Wtedy też powstała znana okładka Vanity Fair z nią w roli głównej, która obiegła cały świat w mgnieniu oka. W tym samym roku po wyemitowaniu sezonu Z kamerą u Kardashianów wyprodukowała program I am Cait i pokazała tam co w jej życiu uległo zmianie. 

Lana i Lilly Wachowski

Te siostry to amerykańskie reżyserki i producentki, które są transpłciowe. Za swoją pracę wygrały wiele nagród, np. Saturn Award. Odpowiadają między innymi za film Matrix oraz V jak Vendetta. Znane są od wielu lat i do teraz pracują w swoim zawodzie. Są cenione na całym świecie, pracują zarówno w duecie jak i osobno. Jedna z nich współpracowała z Netflixem w produkcji serialu Sense8. Są także miłośniczkami gier.

Lana jako pierwsza opowiedziała o swojej transpłciowości, było to około 2010 roku. Jednak pogłoski o jej tranzycji w mediach można było dostrzec już kilka lat wcześniej. W 2012 roku dostała także nagrodę od Kampanii Praw Człowieka oraz Freedom Award. Powiedziała wtedy, że poświęcenie swojego życia prywatnego to jedna z rzeczy, którą robi się dla innych, by pokazać im, że nie są sami.

Obie siostry z początku niechętnie mówiły o swojej transpłciowości. Rzadko mówiły o swoim życiu prywatnym oraz udzielały niewielu wywiadów. Z obawy o reakcję opinii publicznej nie komentowały plotek. W 2016 druga z sióstr wyoutowała się jako osoba trans i przyjęła imię Lilly. Po pewnym czasie obie zdecydowały się otwarcie mówić o sobie, a ich motywacją była pomoc innym osobom trans w podobnej sytuacji. 

Sam Smith

Sam Smith to osoba znana na całym świecie, głównie za sprawą swojej muzyki. Pisze teksty, a także tworzy piosenki podbijające listy przebojów. Rozpoznawalność zyskało w 2012 roku i od tamtej pory wciąż jej nie straciło. Sam od początku swojej popularności wspierało społeczność LGBTQ+, lecz od 2014 roku otwarcie mówi, że jest jego częścią.

2017 był wielkim rokiem dla Smitha, gdyż właśnie wtedy wyoutowało się jako osoba transpłciowa. Oznajmiło wtedy, że czuje się w tym samym stopniu kobietą, co mężczyzną. Dwa lata później powiedziało także o tym, że decyduje się w pełni zaakceptować swoją płeć i jest dumną osobą niebinarną. 

Oprócz swojej działalności na rzecz osób LGBTQ+ Sam chętnie mówi o problemach z zaakceptowaniem swojego ciała, a także zaburzeniach psychicznych. Działa na rzecz ruchu body positive. Niedawno wyjawiło, że to dzięki Lady Gadze dokonało coming outu.

Laverne Cox

Ta niesamowita osoba to amerykańska aktorka telewizyjna znana z serialu Orange is the New Black. Jest pierwszą w historii transpłciową aktorką, która dostała nominację do nagrody Emmy. Pojawiła się również na okładce magazynu Cosmopolitan. Na ekranie chętnie gra osoby transpłciowe, za pomocą swoich ról ukazując ich problemy codzienne.

Jednak w życiu codziennym zajmuje się nie tylko aktorstwem. Oprócz tego jest aktywistką na rzecz osób LGBT, szczególnie skupiając się na temacie transpłciowości. W 2014 roku zdobyła za to nawet nagrodę GLAAD, która udowadnia jej ogromne zaangażowanie w polepszenie przyszłości osób transgender. W 2016 wzięła udział w projekcie, który ukazywał historię osób, które przeżyły strzelaninę w Orlando. Ten zamach był homofobicznym atakiem, który wstrząsnął całym światem.

Wygrała liczne nagrody za swoją działalność aktywistyczną, ale nie osiadła na laurach. Ciągle pracuje, chętnie wypowiada się w mediach i bierze udział w akcjach na rzecz osób słabszych. Jest ikoną walki o równość płci i zadeklarowaną feministką.

Miley Cyrus

Miley jest niezwykle sławne na całym świecie odkąd było dzieckiem.  Jest przede wszystkim znane ze swojej działalności muzycznej, ale także aktorskiej. Utwory oraz covery Cyrus znajdują się na szczytach list przebojów. Wiele piosenek nawiązuje do równości bez względu na rasę, płeć i orientację seksualną.

Od dawna wspiera społeczność LGBTQ+ jako osoba panseksualna. Natomiast w 2015 roku w magazynie Time wyoutowało się jako osoba genderfluid. Powiedziało także, że jest otwarte na wszystkie rzeczy związane z płcią oraz seksualnością na które dane osoby wyraziły zgodę. Tolerancyjność Miley na pewno dodała otuchy osobom queer wśród społeczności fanowskiej. Oprócz tego wszyscy inni słuchający muzyki Cyrus mogą dowiedzieć się więcej na temat osób LGBTQ+.

Założyło fundację Happy Hippie, działającą na rzecz osób LGBT, bezdomnej młodzieży i innych opresjonowanych grup. Członkowie organizacji uważają, że każdy może zmienić świat swoimi działaniami. Ich celem jest czynienie dobra, rozwijanie pasji oraz przemawianie w imieniu słabszych.

piosenka i teledysk Miley Cyrus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *