W tym tekście przyglądamy się kilku wyjątkowym krajom w Unii Europejskiej. Sprawdziliśmy, w których krajach najlepiej odnajdzie się społeczność LGBT+, ze szczególnym uwzględnieniem osób transgender. Z jakich danych korzystaliśmy, jakie były kryteria oraz najważniejsze – gdzie jest najlepiej?
Skąd wzięliśmy dane do wyboru najlepszych krajów dla osób LGBT?
Na terenie Unii Europejskiej istnieje wiele miejsc, gdzie noszenie flagi trans czy tęczowej lgbt spotka się z serdecznym uśmiechem drugiej osoby. Wiąże się to z tym, że społeczność w tych krajach znacznie lepiej traktuje kolorową społeczność queer. Istnieją organizacje i narzędzia, które zajmują się pomiarem bezpieczeństwa dla całej społeczności lgbt. W naszym tekście oparliśmy się na trzech źródłach danych.
Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim najnowszą edycję Rainbow map 2020, którą przygotowała ponownie ILGA Europe. ILGA to Europejski oddział międzynarodowej organizacji, która zajmuje się rozwojem praw i wiedzy o społeczności lgbt. Działa w ścisłej współpracy z innymi kolorowymi organizacjami, a także samą Unią Europejską. Organizacja każdego roku wielką konferencję, na której ustalane są dalsze plany. Co ciekawe, w 2017 odbyło się ono w Warszawie!
Rainbow map to tęczowa mapa Europy, która działa od wielu lat. ILGA sprawdza warunki prawne danego kraju pod kątem wielu szczegółowych regulacji, które zapewniają odpowiednie traktowanie społeczności queer. Oprócz tego narzędzia korzystaliśmy jeszcze z badania IPSOS o podejściu do praw osób transgender, a także ze Spartacus Gay Travel Index 2020.

Co to znaczy, że dany kraj jest LGBT+ friendly? Jak może chronić prawa osób transgender?
Raport ILGA Europe bada głównie sytuację prawną w krajach Unii Europejskiej, natomiast badanie IPSOS oraz Spartacus Gay Travel Index 2020 lepiej oddaje nastrój w kraju względem tęczowej społeczności. Biorąc pod uwagę wszystkie dane, trafniej można wybrać lepszy kraj. Lepszy kraj oznacza kraj, gdzie tęczowa społeczność jest szeroko akceptowana, a prawo pod nią dostosowane. Mowa nie tylko o związkach partnerskich czy małżeństwach jednopłciowych, ale również o penalizacji mowy nienawiści. Ważne są też kwestie prawne związane z procesem korekty płci.

Malta
Malta jest bezsprzecznie najbardziej tęczowym krajem ze wszystkich w Europie. Jak pokazuje Rainbow map, ten mały wyspiarski kraj (niemal jak Kraków) poczynił na przestrzeni ostatnich lat ogromny postęp na polu praw społeczności LGBTQ+. Jeszcze kilka lat temu w tym rankingu ten kraj miał wynik niecałych 60%, natomiast teraz już jest on na poziomie… 89%! Dlaczego Malta jest świetnym miejscem dla społeczności LGBT? Możliwość małżeństw, związków partnerskich i adopcji to tylko wycinek tego, co gwarantuje to państwo. Do dziś to jedyny kraj w UE, który w pełni zakazuje terapii konwersyjnych.
Szwecja
Wysoka pozycja Szwecji to efekt całkiem niezłego rezultatu w tęczowej mapie od ILGA, ale także w Gay Travel Index 2020. Tam, obok Kanady i Malty, Szwecja znajduje się na pierwszym miejscu wśród krajów przyjaznych tęczowej społeczności. Tym, co wyróżnia Szwecję to bardzo dobra legislacja. W kategoriach: prawa antydyskryminacyjne oraz prawa osób transpłciowych, Szwecja uzyskała maksymalny wynik! Co ważne, badanie IPSOS wykazuje wysoką zgodność społeczeństwa w większości z ustanowionymi prawami osób trans. To dowód na to, że można się czuć tam bezpiecznie, bo ludzie podejdą z szacunkiem i życzliwością.
Luksemburg
Luksemburg można uznać za najbardziej tolerancyjny kraj spośród wszystkich krajów Beneluksu, choć warto zaznaczyć, że we wszystkich trzech (czyli w Belgii i Niderlandach) również zapewniony jest wysoki poziom bezpieczeństwa. W Rainbow map Luksemburg razem z Belgią mają jedne z najwyższych wyników. Jednak spośród tych 3 krajów, to małe państwo najlepiej radzi sobie z obostrzeniami względem mowy nienawiści oraz przestępstw dyktowanych homofobią czy transfobią. W 2018 zostały uchwalone specjalne prawa, które znacznie ułatwiają dokonanie korekty płci. Pozbyto się wielu przykrych i stresujących obowiązków, dzięki czemu w Luksemburgu nie jest to tak skomplikowane, jak w Polsce.
A jak wypada w tym rankingu Polska?
Napisać kiepsko to tak naprawdę nic nie napisać. Wg mapy od ILGA Europe, Polska w Unii Europejskiej wypada najgorzej ze wszystkich krajów! Jeszcze kilka lat temu uznawało się Polskę za średniaka w środku Europy, czego dowodem był przeciętny wynik dla tego regionu: ok. 27%. Dziś jednak wynik ten jest znacznie niższy. Znacznie bliżej nam do najgorszych krajów w całej Europie, niż do tych, które gwarantują godne warunki życia.

JAKA JEST SYMBOLIKA FLAGI TRANS? CO OZNACZAJĄ KOLORY NA FLADZE TRANSGENDER? SPRAWDŹ NASZ INNY TEKST!
One comment on “3 najlepsze kraje w UE dla tęczowej społeczności LGBT+ w 2022”
Lena
Ok ale naprawdę ze Polska nie popiera Lgbtq+ bo jak by ja po ukończeniu 18 lecę do Malty bo jak by tolerancja przedewszytkim. 😖🏳️🌈