flaga trans na budynku

W tym tekście opisujemy, czym jest flaga trans. Opowiadamy o tym, co symbolizują kolory na fladze osób transgender, a także przybliżamy jej historię. Ponadto przyjrzymy się innym symbolom osób trans. Jakie są inne charakterystyczne znaki społeczności osób transpłciowych? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego krótkiego tekstu!

Historia flagi trans. Jak długo ta flaga jest z nami?

Osoby transgender, tak jak inne ze społeczności LGBTQ+, także mają swój główny symbol. Pojawia się on na wielu akcesoriach LGBT. Początków tej konkretnej flagi należy szukać w końcówce XX wieku, ponieważ wtedy zrobiło się głośno o społeczności osób transpłciowych na całym świecie. Wszystko za sprawą wydarzeń, które doprowadziły do stworzenia idei Transgender Day of Remembrance

W 1999 roku, rok po morderstwie Rity, społeczność trans zebrała się w celu przeciwstawienia się transfobii. Tego dnia ustanowiono TDoR, czyli Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych. To wyjątkowo smutny dzień w tęczowym kalendarzu, bo wspominane są śmiertelne ofiary transfobii. Monica Helms, która została zainspirowana pierwszą edycją tego wyjątkowego dnia, czyli postanowiła stworzyć swoją wersję flagi trans. Dziś za domyślną uważa się właśnie tę flagę. Sama Monica jest wyjątkową postacią, bo jeszcze przed tranzycją służyła w marynarce wojennej USA (US Navy). Kilka lat później założyła Transgender American Veterans Association (TAVA).  Jest to jedna z najważniejszych aktywistek trans, ponieważ bardzo przyczyniła się dla społeczności LGBT.

Wracając do flagi osób transpłciowych, miks trzech kolorów szybko się przyjął. Po raz pierwszy w przestrzeni publicznej flaga pojawiła się w 2000 roku, podczas parady w Phoenix. Ta historyczna flaga trans, bo użyta po raz pierwszy, trafiła w 2014 roku do National Museum of American History. Pokazuje to jak ważna jest jej rola w historii, nie tylko osób transgender. Flagę tę wywieszały coraz częściej różne instytucje. W 2012 roku w San Francisco zawieszono ją po raz pierwszy oficjalnie w przestrzeni publicznej. Stało się to 19-20 listopada, w miejscu, gdzie zazwyczaj wisiała tęczowa flaga pride. Dziś co roku flaga trans powiewa m.in. w Londynie. Z kolei jesienią 2020 roku flaga trans została drugą flagą LGBT, która pojawiła się jako emoji! Widoczna jest obecnie tylko na niektórych urządzeniach: ⚧️

Zdjęcie za: huffpost

Flaga trans a jej kolory. Jaka jest ich symbolika?

Flaga Transgender składa się z trzech kolorów, czyli jasnoniebieski, delikatny róż i biały. Przybliżone wartości kolorów to: #55CDFC, #FFFFFF, #F7A8B8, a ich pełne nazwy to: Maya Blue, White i Amaranth Pink. Twórczyni flagi, Monica, kiedyś udzieliła wywiadu, gdzie dokładnie wyjaśniła symbolikę kolorów flagi trans.

Górny i dolny pas jest jasnoniebieski. To „tradycyjny” kolor dla chłopców. Następne są różowe pasy, a więc „tradycyjny” kolor dla dziewczynek. Natomiast środkowy pas jest biały, bo jest dla osób interpłciowych, w trakcie tranzycji, albo posiadających płeć neutralną lub niezdefiniowaną. Wzór jest taki, ponieważ nieważne, w którą stronę flaga jest wywieszona, zawsze jest pokazana poprawnie, co oznacza nas odnajdujących poprawność w naszym życiu. 

Flaga Trans w Londynie. Źródło: London Gov UK

Jakie są jeszcze symbole osób transpłciowych, poza flagą trans?

Jest kilka symboli osób transgender, większość z nich oscyluje wokół różnych wariacji klasycznej flagi Trans. Kilka lat temu powstała tzw. Black Trans Flag. Spotkać ją można było podczas Black Trans Liberation Tuesday w 2016. Inny symbol także jest powszechnie używany, czyli złączenie dwóch symboli płci, które dają razem tzw. znak transgender. Z transgenderyzmem kojarzony jest też jednorożec, choć tak naprawdę to symbol szeroko związany z całą queerową społecznością.

Co ciekawe, istnieje kilka innych flag transgender. W Izraelu używa się kompletnie innej flagi. Zawiera wspomniany znak transgender, choć w innej wersji, na zielonym, neonowym tle, co zapewnia jej wyróżnienie. Ciekawa sytuacja wydarzyła się w Kanadzie w 2014 roku, jednym głosem wybrano nową flagę kaleidoscope, która zawisnęła z okazji TDoR w Toronto. Wiele osób nie było zadowolonych z rezultatu, bo flaga nie była odpowiednio znana, a sam jej design został uznany za przekombinowany.

Na sam koniec przypominamy: flaga transseksualna to nie jest dobre określenie, a flaga transseksualistów — jeszcze gorsze. Sprawdźcie tekst na naszym blogu, gdzie o tym mówimy: transgender vs transsexual — jak mówić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *