Flaga trans: co musisz wiedzieć? Poznaj jej historię i symbolikę

lis 18 2020
Grafika do cyklu tekstów o transgenderyźmie.

Szósty artykuł z okazji międzynarodowego Transgender Awareness Week 2020 to kolejny tekst od ekipy the pride. Tym razem na warsztat trafiła flaga trans. Opowiemy o tym, co symbolizują kolory na fladze osób transgender, a także poznamy jej historię. Ponadto, przyjrzymy się innym symbolom osób trans. Jakie są inne charakterystyczne znaki społeczności osób transpłciowych? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego krótkiego tekstu!

Historia flagi trans. Jak długo transgender flaga jest z nami?

Osoby transgender, tak jak inne ze społeczności LGBTQ+, także mają swój główny symbol. Pojawia się on na wielu akcesoriach LGBT — przypinka trans jest najczęściej przedstawiana właśnie z motywem flagi transgender. Początków tej konkretnej flagi należy szukać w końcówce XX wieku. Wtedy zrobiło się głośno o społeczności osób transpłciowych na całym świecie. Wszystko za sprawą wydarzeń, które doprowadziły do stworzenia idei Transgender Day of Remembrance

 

W 1999 roku, rok po morderstwie Rity, społeczność trans zebrała się w celu przeciwstawienia się transfobii. Tego dnia ustanowiono TDoR, czyli Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych. To wyjątkowo smutny dzień w tęczowym kalendarzu, bo wspominane są śmiertelne ofiary transfobii. Monica Helms, wówczas 48-letnia działaczka, zainspirowana pierwszą edycją tego wyjątkowego dnia, postanowiła stworzyć swoją wersję flagi trans. Dziś to właśnie ta flaga osób transpłciowych uważana jest za domyślną. Sama Monica jest wyjątkową postacią — jeszcze przed tranzycją służyła w marynarce wojennej USA (US Navy). Kilka lat później założyła Transgender American Veterans Association (TAVA).  Uważana jest za jedną z najważniejszych aktywistek trans.

 

Wracając do flagi osób transpłciowych, miks trzech kolorów szybko się przyjął. Po raz pierwszy w przestrzeni publicznej flaga pojawiła się w 2000 roku, podczas parady w Phoenix. Stopniowo symbol zyskiwał na znaczeniu, szczególnie dzięki trafnemu designowi. Ta historyczna flaga trans, bo użyta po raz pierwszy, trafiła w 2014 roku do National Museum of American History. Pokazuje to jak ważna jest jej rola w historii, nie tylko osób transgender. Flagę tę wywieszały coraz częściej różne instytucje. W 2012 roku w San Francisco zawieszono ją po raz pierwszy oficjalnie w przestrzeni publicznej. Stało się to 19-20 listopada, w miejscu, gdzie zazwyczaj wisiała tęczowa flaga pride. Dziś co roku flaga trans powiewa m.in. w Londynie. Z kolei jesienią 2020 roku flaga trans została drugą flagą LGBT, która pojawiła się jako emoji! Widoczna jest obecnie tylko na niektórych urządzeniach: ?️‍⚧️

 

flaga transgender nocą w san francisco

Zdjęcie za: huffpost

Flaga trans a jej kolory. Jaka jest ich symbolika?

Flaga Transgender składa się z trzech kolorów: Jasnoniebieski, delikatny róż i biały. Przybliżone wartości kolorów to: #55CDFC, #FFFFFF, #F7A8B8, a ich pełne nazwy to: Maya Blue, White i Amaranth Pink. Dlaczego wybrano akurat te kolory? Twórczyni flagi, Monica, kiedyś udzieliła wywiadu, w którym dokładnie wyjaśniła symbolikę kolorów flagi trans.

 

Górny i dolny pas jest jasnoniebieski. To „tradycyjny" kolor dla chłopców. Następne są różowe pasy, a więc „tradycyjny" kolor dla dziewczynek. Natomiast środkowy pas jest biały. Jest dla osób interpłciowych, w trakcie tranzycji, albo posiadających płeć neutralną lub niezdefiniowaną. Wzór jest taki, ponieważ nieważne w którą stronę flaga jest wywieszona, zawsze jest pokazana poprawnie, co oznacza nas odnajdujących poprawność w naszym życiu. 

 

flaga trans w londynieFlaga Trans w Londynie. Źródło: London Gov UK

 

Po czym poznać dobrą flagę transgender? 

Istotną cechą flagi transgender są odpowiednie proporcje i właściwe kolory. To one są kluczem do tego, by flaga trans prezentowała się świetnie np. na marszach równości. Z kolei uzyskanie właściwych kolorów: Maya Blue i Amaranth Pink jest możliwe przy użyciu odpowiednich technologii oraz barwników. Flagi od the pride powstają w przeciwieństwie do innych flag w 100% w Polsce, co pozwala właśnie na lepsze odwzorowanie kolorów. Opisaliśmy również odpowiedni sposób prania flag, co znacząco wydłuży ich życie i ochroni kolory przed uszkodzeniem. 

 

Jakie są jeszcze symbole osób transpłciowych, poza flagą trans?

 

Symboli osób transgender jest tak naprawdę kilka. Większość z nich oscyluje wokół różnych wariacji klasycznej flagi Trans. Kilka lat temu powstała tzw. Black Trans Flag. Powstała w USA i miała zwrócić uwagę na przemoc, która wg statystyk bardzo często spotyka osoby transpłciowe o czarnym kolorze skóry. Spotkać ją można było podczas Black Trans Liberation Tuesday w 2016. Inny symbol powszechnie używany to złączenie dwóch symboli płci, które dają razem tzw. znak transgender. Z transgenderyzmem kojarzony jest też jednorożec, choć tak naprawdę to symbol szeroko związany z całą queerową społecznością.

 

Co ciekawe, istnieje kilka innych flag transgender. W Izraelu używana jest kompletnie inna flaga. Zawiera wspomniany znak transgender (w nieco innej wersji) na zielonym, neonowym tle, co zapewnia jej wyróżnienie. Ciekawa sytuacja wydarzyła się w Kanadzie w 2014 roku. Jednym głosem wybrano nową flagę kaleidoscope, która zawisnęła z okazji TDoR w Toronto. Wiele osób nie było zadowolonych z rezultatu, bo flaga nie była odpowiednio znana, a sam jej design został uznany za przekombinowany. Być może to prostota była tym, dlaczego flaga Helms jest dziś najpopularniejsza.

 

Na sam koniec przypominamy: flaga transseksualna to nie jest dobre określenie, a flaga transseksualistów — jeszcze gorsze. Sprawdźcie tekst na naszym blogu, gdzie o tym mówimy: transgender vs transsexual — jak mówić?

  

 

 

PRZECZYTAJ NAJPOPULARNIEJSZY TEKST Z OKAZJI TAW 2020: AKTORZY CIS I ROLE TRANS. DLACZEGO GRAJĄ TAKICH BOHATERÓW?

 

SPRAWDŹ ZBIÓR INFORMACJI O TRANSGENDER AWARENESS WEEK 2020. PROMOCJE I WSZYSTKIE TEKSTY ZEBRANE W JEDNYM MIEJSCU!

lis  18