powiewająca flaga lgbt

Flaga LGBT w Warszawie na ursynowskim ratuszu

Po raz pierwszy w historii w 2011 tęczowa flaga zawisła na maszcie przy budynku administracyjnym. A dokładniej: przy urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie. Jaka jest jej historia i jak to możliwe, że polityk prawicy wypowiedział się o niej tak, jak przeczytać możecie na grafice?

W roku 2011 Parada Równości miała wrócić do korzeni. Rok wcześniej zamiast corocznej Parady odbyła się impreza EuroPride. Żeby wziąć udział w niej, konieczny był zakup biletu za 30 złotych. Parada Równości, co oczywiste, otwarta była dla każdego, jednak nie miała przez to takiego rozmachu jak EuroPride.

Rozmachu i medialności udało się dodać w inny sposób. Ówczesny burmistrz Ursynowa, Piotr Guział, został pierwszym prezydentem, który wywiesił na budynku administracji (w tym wypadku ratusz) tęczową flagę. Prawdopodobnie jest też jedynym, kto zdecydował się w ogóle na taki krok.

Musicie wybaczyć mały, polityczny akapit, ale chcemy lepiej nakreślić sytuację. Ratusz Ursynowa był w tamtym czasie nietypowo podzielony. Lewicowy prezydent dzielnicy musiał współpracować na co dzień z politykami partii PiS. Mówiło się wówczas o pewnym układzie, który zawarli politycy. Burmistrz wyraził zgodę na „Tydzień Pamięci”, a w zamian politycy PiS mieli nie robić zbędnego szumu wokół tęczowej flagi przy urzędzie. Nie ma oficjalnego potwierdzenia w tej sprawie, ale słowa z grafiki jak najbardziej są prawdziwe – znaleźć można je w artykule na Gazecie Wyborczej.

źródło grafiki: mylilefeluke.blogspot.com

Wywieszenie tej flagi było wówczas naprawdę szeroko komentowane. W roku 2011 flaga miała wisieć tylko jeden dzień – zupełnie symbolicznie – jednak wiele osób o tym nie wiedziało. Flaga pojawiła się wieczorem w sobotę, a w poniedziałek już jej nie było. Komicznie więc zrobiło się, gdy w poniedziałek, pod masztem (na którym nie było już flagi) zgromadzili się… manifestanci. Brak flagi mocno ich zaskoczył (nawet jedna urzędniczka wzięła wolne specjalnie, by wziąć udział w tej „manifestacji”), ale nie przeszkodził im w wykrzykiwaniu haseł, które znamy dobrze z obecnych kontrdemonstracji.

Wydarzenia z 2011 roku uświadomiły burmistrzowi, jak wiele pracy należy włożyć w promocję tolerancji. Dzięki temu w kolejnych latach flaga także się powiewała przy Ursynowskim urzędzie.

Warto obejrzeć filmiki na YouTube związane z tym przełomowym, nieco zapomnianym wydarzeniem. Widać na nim lepiej samą flagę.

Rok 2011:

Rok 2012:

Rok 2013:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *