koraliki ułożone w napis transgender

Wybierz się z nami w podróż w przeszłość i poznaj największych wojowników o prawa osób transpłciowych. Te znane osoby trans miały niesamowite zdolności, ale także na zawsze zmieniły świat. Zrobiły wiele dla całej społeczności LGBTQ+ i warto o nich pamiętać. Żyły w czasach, kiedy marsze równości nie były tak częste, flaga trans jeszcze nie istniała, a nauka nie znała transpłciowości tak dobrze jak dziś.

Billy Tipton

Ten znany muzyk jazzowy był niezwykle utalentowany, co pozwoliło mu stać się ulubieńcem fanów. Informacja o jego transpłciowości została ujawniona dopiero po jego śmierci. Na początku swojej kariery przyjął stereotypowo męski wygląd by dopasować się do typowego wizerunku bandu jazzowego z tamtych czasów. Stało się to po tym, gdy nie przyjęto go do zespołu muzycznego dla mężczyzn.

Jako zdolny muzyk wyjeżdżał w liczne trasy koncertowe z wieloma różnymi zespołami. Grał na pianinie na początku samotnie, a następnie w zespole Billy Tipton Trio, który sam sałożył. W 1956 roku zainteresował się nim łowca talentów i wraz z zespołem osiągał coraz większe sukcesy. Nagrali nawet dwa albumy jazzowe. Później sam został łowcą talentów.

Jego życie prywatne było burzliwe, niewiele osób wiedziało o jego transpłciowości. Wraz z partnerką zaadoptował trzech synów. 

Marsha P. Johnson

Ta aktywistka to wyjątkowa osoba, która zmieniła bieg historii XX wieku. Jako założycielka jednej z grup, działała w ruchu Gay Liberation. Była jedną z najważniejszych przywódczyń zamieszek Stonewall Inn w 1969 roku. Kilka lat później założyła schronisko dla młodych osób LGBT żyjących na ulicy.

Nie identyfikowała siebie z żadną płcią ani konkretnymi zaimkami. Na przestrzeni lat używała wielu, jednak jej sceniczna persona to drag queen. Powiadała, że jej drag nie był nigdy wysokiej jakości, ponieważ nie było jej stać na drogie ubrania i stroje. Używała krzykliwych, przyciągających uwagę kolorów i świeżych kwiatów. Mimo, że jej styl nie był wyrafinowany, widzów zachęcały jej występy polityczne i komediowe, które zwykle odbywały się na ulicach.

Niestety wiele lat borykała się z bezdomnością, ubóstwem oraz problemami psychicznymi. Ludzie jednak opisywali ją jako niesamowitą osobę pełną woli walki i chęci niesienia pomocy innym. Działała na rzecz wszystkich mniejszości, a także osób chorych na AIDS. Uważana jest za legendę w społeczności LGBT. Nic dziwnego: w końcu i o niej krąży legenda! Mówi się, że to ona rzuciła pierwszą cegłę w trakcie zamieszek w Stonewall, choć nie jest to potwierdzone.

Virginia Prince

Była słynną amerykańską aktywistką na rzecz osób trans. Została uznana za pionierkę wychodzenia poza normy płciowe poprzez wygląd. Zrywała z powszechnie głoszonym poglądem, że bycie trans to choroba psychiczna. Założyła Tri-Ess — grupę wsparcia dla crossdresserów, którzy nie są akceptowani przez otoczenie.

Opowiadała o sobie, edukując ludzi. Wydawała także swój własny magazyn Transvestia. Pojawiały się tam artykuły na temat naukowego podejścia do homoseksualizmu, transpłciowości i transwestytyzmu. Gazeta zdobyła popularność ze względu na swoją nietypową tematykę. Łącznie powstało ponad sto numerów! To nie lada wyczyn, wiedząc jak świat wyglądał kilkadziesiąt lat temu.

Często traktowaną ją jako crossdresserkę, czemu sama nie zaprzeczała, jednak używała różnych zaimków. Pomogła spopularyzować termin transgender, a także opisywała w swoich pracach własne doświadczenia. Powstało jednak także wiele kontrowersji wobec jej osoby, gdyż wykluczała osoby transpłciowe oraz homoseksualne z grona crossdresserów. Z krytyką spotkały się także jej stereotypowe poglądy co do płci. Choć jest kontrowersyjną postacią, trudno zaprzeczyć jej rolę w zwiększaniu świadomości na temat transpłciowości.

Alan L. Hart

Ten transpłciowy amerykański lekarz to jedna z pierwszych osób, które przeszły zabieg usunięcia macicy. Jego osiągnięcia z zakresu radiologii oraz rentgenologii były bardzo imponujące. Wygłaszał liczne wykłady, a także zbierał pieniądze na badania medyczne i wsparcie dla pacjentów z zaawansowaną gruźlicą. Większość swojego życia poświęcił na badanie tej choroby. Był niezwykle cenionym naukowcem-lekarzem w tej dziedzinie.

Jego droga do zdobycia wykształcenia medycznego nie była prosta. W szkole publikował swoje prace pod pseudonimami lub imieniem, którego używał. Podobnie zwracali się do niego nauczyciele oraz studenci. Mimo to na jego dyplomie ukończenia szkoły widniały nieużywane przez niego dane, które przypisano mu przy urodzeniu. Dlatego też pracując w Szpitalu Czerwonego Krzyża w Filadelfii używał dawnych danych.

W 1917 roku poddał się operacji usunięcia macicy i jajników, a także urzędowo zmienił swoje dane. Oznajmił wtedy, że nigdy nie był tak szczęśliwy. Poślubił także swoją partnerkę i założył własny gabinet lekarski. Po przeprowadzce, nikt z jego otoczenia nie wiedział o tym, że jest trans. 

Reed Erickson

Ten transpłciowy mężczyzna to aktywny działacz dla osób LGBTQ+, szczególnie osób transpłciowych. Od liceum funkcjonował pod pseudonimem Eric. Jego rodzina była znana w branży hutniczej, więc on także poszedł w tym kierunku. Droga Ericksona była nieco utrudniona ze względu na płeć przypisaną przy urodzeniu, jednak mimo to udało mu się zdobyć wykształcenie inżynierskie na uniwersytecie dla mężczyzn.

Według socjologów jego działalność dla osób trans przyczyniła się do każdego postępu w nauce na temat transpłciowości w latach 60. i 70. Wykorzystywał swoje pieniądze, których dorobił się dzięki swojej ciężkiej pracy do szczytnych celów. W 1964 roku założył EEF — organizację dobroczynną, którą samodzielnie zarządzał i kontrolował. Wpłacił miliony dolarów na ruchy LGBTQ+ w USA.

Oprócz działalności filantropijnej organizacja Ericksona była także poradnią i źródłem informacji dla młodzieży transgender i ich rodzin. Edukowano lekarzy, psychologów oraz duchownych w zakresie transpłciowości, a także tworzono sieć zaufanych osób. Jego wkład w rolę zwiększania świadomości o transgenderyzmie wśród społeczeństwa jest nieoceniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *